Regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego niezbędne jest zwłaszcza w przypadku osób chorych na nadciśnienie. Obecnie sprzęt służący do wykonywania pomiarów nie jest dostępny wyłącznie w szpitalach, a ciśnieniomierze coraz częściej pojawiają się w domowych apteczkach.

W wykrywaniu nieprawidłowości ciśnienia pomocne są m.in. automatyczne urządzenia, wymagające minimalnej ingerencji użytkownika. Podpowiadamy, jaki ciśnieniomierz automatyczny wybrać, by móc swobodnie monitorować swój stan zdrowia.

Pomiar dokonywany na ramieniu lub nadgarstku

W odróżnieniu od ciśnieniomierzy manualnych urządzenia automatyczne wykonują pomiar już po uruchomieniu sprzętu. Mankiet naramienny bądź nadgarstkowy sam wypełnia się odpowiednią ilością powietrza, która pozwala na zbadanie stanu ciśnienia. Automatyczne urządzenia są znacznie wygodniejsze od manualnych – użytkownik nie tylko wykonuje pomiar szybciej, lecz także dokładniej, ponieważ nie musi samodzielnie pompować mankietu.

Wybór ciśnieniomierza warto zacząć od określenia własnych potrzeb. Od tego, jaki ciśnieniomierz automatyczny wybierzemy będzie bowiem zależeć wygoda użytkowania, czy dokładność pomiarów.

Jeśli zależy nam na sprzęcie podręcznym, który niemal w każdej sytuacji będzie można mieć przy sobie, wówczas warto stawiać na niewielkie ciśnieniomierze nadgarstkowe. W innym wypadku polecamy sprzęt z mankietem naramiennym.

Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia?

Podczas decydowania się na ciśnieniomierz automatyczny pod uwagę warto wziąć również inne cechy urządzenia. Dla kupującego istotne mogą być następujące funkcje sprzętu:

  • podświetlany ekran – funkcja ta sprawdzi się u użytkowników ze słabym wzrokiem, bądź dokonujących pomiarów ciśnienia w nocy,
  • rozmiar mankietu – ten komponent urządzenia odpowiada za prawidłowy pomiar ciśnienia; jego odpowiednie dopasowanie do tęgich, bądź szczupłych sylwetek będzie więc bardzo istotne; zwykle informacja o długości mankietu znajduje się na opakowaniu sprzętu,
  • funkcje dodatkowe – kupujący mogą zwracać uwagę, czy nabywany sprzęt posiada wskaźnik wykrywający nieregularną pracę serca (pomocne zwłaszcza u pacjentów z arytmią), bądź wskaźnik średniej wartości ciśnienia krwi (bardziej precyzyjne pomiary).

Jeśli więc zastanawiamy się, jaki ciśnieniomierz automatyczny kupić do swojego domu, warto w pierwszej kolejności szczegółowo ustalić swoje oczekiwania wobec sprzętu.

Kupujemy ciśnieniomierze automatyczne

Istotne, by ciśnieniomierz automatyczny posiadał mankiet dopasowany do nadgarstka lub ramienia swojego użytkownika. Standardowo jego długość mieści się w przedziale regulacji 22-42 cm (w przypadku modelu naramiennego) lub 13,5-21 cm (dla nadgarstkowego). Szczególnie polecamy decydować się również na urządzenia z dużym, podświetlanym ekranem, zasilane bateriami alkalicznymi – pozwoli to na korzystanie ze sprzętu także poza domem.

Istotne, by w aptece, bądź sklepie medycznym sprawdzić, czy ciśnieniomierz posiada stosowne certyfikaty zapewniające sprawność jego działania. Można również zwrócić uwagę na dołączenie do zestawu instrukcji obsługi w języku polskim oraz wygodnego etui do przechowywania i przenoszenia urządzenia.

Ile musimy wydać do dobry aparat z automatycznym pomiarem?

#1 Aparat automatyczny do 100 zł

ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC44
ciśnieniomierz nadgarstkowy Beurer BC44
Przyzwoite jakościowo modele, z dostępnymi funkcjami w postaci pomiaru ciśnienia i tętna, pamięcią pomiarów (nawet powyżej 60 pomiarów na użytkownika), szybkim pomiarem oraz czytelnym ekranem LCD, można nabyć już za kwotę poniżej 100 zł. Standardowo w zestawie otrzymamy baterie, pokrowiec, mankiet (czasami konieczne jest dokupienie osobno większego o rozmiarach XL), a czasami również zasilacz sieciowy. Warto wybierać ciśnieniomierz znanego producenta, ponadto z dokładnością zweryfikowaną badaniami klinicznymi.

#2 Dobry ciśnieniomierz za 150-200 zł

ciśnieniomierz naramienny Omron M3 Intellisense
ciśnieniomierz naramienny Omron M3 Intellisense
Za dobry jakościowo ciśnieniomierz musimy zapłacić z reguły powyżej 100 zł, a najczęściej jest to kwota oscylująca bliżej 200 zł, w przypadku najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń nawet powyżej tej kwoty. Co otrzymamy w zamian? Szerokie możliwości zapisu uzyskiwanych pomiarów, wysoka trwałość i długa gwarancja, duży ekran z podświetlaniem i intuicyjną obsługą, w niektórych przypadkach darmowa dostępność oddzielnego oprogramowania instalowana na zewnętrzne urządzenie oraz łączność bezprzewodowa.

Na potrzeby domowych zastosowań spokojnie powinien nam wystarczyć aparat do maksymalnie 150 zł, z podstawowymi funkcjami pomiarowymi oraz alarmującymi m.in. nadciśnienie, czy też arytmię.

Ciśnieniomierze automatyczne w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy z automatycznym pompowaniem mankietu i pomiarem.

Krótkie FAQ o ciśnieniomierzach automatycznych

#1 Czy automatyczny ciśnieniomierz jest dokładny?

Cyfrowy aparat do mierzenia ciśnienia krwi nie będzie tak dokładny, jeśli nasze ciało porusza się podczas korzystania z niego. Ponadto nieregularne tętno sprawi, że odczyt będzie mniej dokładny. Jednak ciśnieniomierze automatyczne ze względu na wygodę ich stosowania są dobrym wyborem, który sprosta oczekiwaniom zdecydowanej większości konsumentów.

#2 Czy częste sprawdzanie ciśnienia krwi może być niebezpieczne?

Nie należy sprawdzać zbyt często ciśnienia krwi, ponieważ w przypadku jego wysokich poziomów możemy dodatkowo martwić się lub stresować niewielkimi zmianami w odczycie. Może to krótkotrwale podnieść jego wartość. Ciągły stres związany z pomiarami aparatu może w rzeczywistości go zwiększyć.

#3 Jaka wartość nadciśnienia jest już uważana za bardzo niebezpieczną?

Odczyt ciśnienia krwi powyżej 180/120 mmHg wskazuje na poważny problem zdrowotny. AHA nazywa te wysokie pomiary przełomem nadciśnieniowym. Ciśnienie krwi w tym zakresie wymaga natychmiastowego leczenia, nawet jeśli nie występują objawy towarzyszące.

#4 Kiedy ciśnienie krwi w ciągu dnia jest najwyższe?

Podczas snu ciśnienie krwi jest z reguły najniższe, natomiast zaczyna ono rosnąć na kilka godzin przed przebudzeniem. Nasze ciśnienie tętnicze nadal rośnie w ciągu dnia, zwykle osiągając maksimum w środku popołudnia. Późnym popołudniem i wieczorem ciśnienie krwi powinno natomiast spadać.

#5 Ile kosztują automatyczne ciśnieniomierze?

Automatyczne aparaty do mierzenia ciśnienia dostępne są już za kwotę znacznie poniżej 100 zł, gdzie do wyboru mamy modele zarówno nadgarstkowe, jak i naramienne. Z reguły dobrej jakości ciśnieniomierz z automatycznym pompowaniem oznacza wydatek przynajmniej 130-150 zł, natomiast najlepsze i najbardziej zaawansowane można nabyć za cenę znacznie powyżej 200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *