Ciśnieniomierz naramienny to rodzaj aparatu mierzącego ciśnienie, który zakłada się na ramię. To najpopularniejszy typ, który stosowany jest przez pacjentów zarówno w domu, jak i przez większość lekarzy.

Jaki ciśnieniomierz naramienny najlepszy?

Dobry ciśnieniomierz naramienny dokonuje o wiele dokładniejszych pomiarów, niż nadgarstkowy. Jest zatem częściej zalecany, aby kontrolować poziom ciśnienia tętniczego w domu. Nadgarstkowy zaleca się zwykle w przypadku, gdy nie ma możliwości pomiaru ciśnienia za pomocą naramiennego, np. w przypadku osób otyłych.

Ranking ciśnieniomierzy naramiennych 2024

Ciśnieniomierz automatyczny czy z pompką?

Najczęściej wybierane ciśnieniomierze elektryczne, dzielą się na pół-automatyczne i automatyczne. Podziału dokonuje się przez wzgląd na metodę pompowania powietrznej komory w mankiecie aparatu.

  • Ciśnieniomierz z pompką (pół-automatyczny) – działa na takiej zasadzie, że osoba sama pompuje mankiet aparatu przy pomocy specjalnej gruszki. Zwykle wystarczy kilka naciśnięć pompką, aby na wyświetlaczu ukazał się wystarczający poziom.
  • Ciśnieniomierz automatyczny – po uruchomienia sprzętu głównym przyciskiem, mankiet pompuje się sam. Wystarczy jedynie odpowiednio założyć mankiet, zgodnie z instrukcją producenta. Zwykle zakłada się go na lewe ramię, kilka cm nad łokciowym zgięciem. Wokół ramienia należy zostawić 2 cm luzu.

Porównując oba rodzaje należy stwierdzić, że ciśnieniomierz automatyczny jest łatwiejszy w obsłudze, natomiast pół-automatyczny posiada tą zaletę, że okresowo nie wymaga kalibracji. Ze względu na to, że użytkownik sam pompuje mankiet, ma nad tym o wiele większą kontrolę i rzadko dochodzi do jego rozregulowania, niż w samopompujących modelach.

Ciśnieniomierz elektroniczny czy zegarowy?

Ciśnieniomierz elektroniczny to urządzenie najczęściej używane przez pacjentów w zaciszu domowym, ponieważ do jego obsługi nie są wymagane żadne kwalifikacje.

Ciśnieniomierz zegarowy jest zwykle używany przez lekarzy w placówkach medycznych. Pomiary nim są dużo dokładniejsze i bardziej miarodajne, niż w przypadku modelu cyfrowego. Jest to jednak sprzęt manualny, który wymaga odpowiednich umiejętności oraz fachowej wiedzy, aby prawidłowo przeprowadzić pomiar. Aby go wykonać, używa się pompki oraz stetoskopu.

Warto mierzyć ciśnienie regularnie i dbać o swoje zdrowie. Należy jednak pamiętać o tym, aby przeprowadzany pomiar był dokładny, gdyż decyduje on o ewentualnym, dalszym postępowaniu. Badanie trwa jedynie kilka chwil i powinno zagościć na stałe u osób dotkniętych problemem nadciśnienia tętniczego.

Tanie ciśnieniomierze naramienne – Ranking 2024

Zestawienie na podstawie ceny zakupu.

Ile kosztuje ciśnieniomierz naramienny?

#1 Tani ciśnieniomierz na ramię do 50 zł

naramienny ciśnieniomierz zegarowy TECH-MED TM-Z, z manualną obsługą pompki oraz stetoskopem
naramienny ciśnieniomierz zegarowy TECH-MED TM-Z, z manualną obsługą pompki oraz stetoskopem

Niewielki wybór w tym segmencie cenowym powoduje, że jesteśmy ograniczeni właściwie tylko do naramiennnych aparatów z manualną obsługą. Za odczyt odpowiada zegar analogowy, posiadający czytelną tarczę oraz maksymalny zakres pomiarowy do 300 mmHg. Prawidłowe stwierdzenie ciśnienia wymaga przeszkolenia oraz znajomości zasad obsługi tego typu ciśnieniomierzy. Mankiety mają z reguły możliwość regulowania w zakresie od 22 do 32 cm obwodu. Wyposażone w stetoskop ręczne aparaty są mobilne i lekkie, nie zajmują wiele miejsca.

#2 Naramienny aparat w cenie do 100 zł

Większa kwota pozwala na znalezienie ciśnieniomierza, który będzie oferował wiele przydatnych i dodatkowych funkcji, wyświetlanych na czytelnym oraz łatwym w obsłudze wyświetlaczu elektronicznym. O ile w przypadku możliwości regulacji mankietów nieco droższe modele oferują podobny zakres, to automatyczny pomiar ciśnienia cechuje się większą dokładnością, wynoszącą z reguły +/- 3 mmHg. Przydatnym rozwiązaniem będzie z pewnością możliwość pomiaru tętna, zapis wykonanych odczytów wraz z datą i godziną ich wykonania, sklasyfikowanie pomiaru według danych WHO.

#3 Dobry aparat na ramię do 150 zł

naramienny ciśnieniomierz automatyczny Diagnosis UA-651
naramienny ciśnieniomierz automatyczny Diagnosis UA-651

Nieco droższe ciśnieniomierze, dostępne w przedziale cenowym od 100 zł do 150 zł, oferują oprócz powyżej wymienionych w tańszych aparatach funkcji, również dodatkowe rozwiązania w postaci automatycznego pompowania mankietu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Elektroniczne modele wykonując pomiar oscylometryczny przedstawiają wartość pomiaru w ciągu kilku sekund. Za dodatkową opłatą często producenci oferują zasilacz sieciowy lub mankiet o większych gabarytach i szerszym zakresie jego regulacji.

#4 Ciśnieniomierz naramienny w cenie bliskiej 200 zł

Najlepsze modele w tym przedziale cenowym oferują wiele ułatwień oraz przydatnych funkcji, takie jak chociażby funkcja mowy w języku polskim z regulacją głośności i możliwością jej wyłączenia, zapamiętywanie pomiarów dla dwóch użytkowników, automatyczne pompowanie mankietu, szerszy zakres regulacji mankietu (najczęściej 22-36 cm). Automatyczne ciśnieniomierze w kwocie bliskiej 200 zł to aparaty dedykowane osobom starszym oraz tym, którzy cenią sobie komfort, wygodę oraz szybkość pomiaru.

#5 Zaawansowane aparaty w cenie powyżej 200 zł

automatyczny ciśnieniomierz naramienny Beurer BM 65
automatyczny ciśnieniomierz naramienny Beurer BM 65

Co nam może dodatkowo zaoferować ciśnieniomierz naramienny w kwocie przekraczającej 200 zł? W tej cenie oczekujemy czegoś więcej, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, czy dany model ma możliwość zapisu pomiarów dla więcej niż dwóch użytkowników, dodatkowy mankiet w standardzie, a także wiele innych rozwiązań, dostępnych w wielu tańszych ciśnieniomierzach, jak chociażby wskaźnik zużycia baterii, pomiar tętna, odczyty z datą oraz godziną, komunikaty o występujących błędach, automatyczne wyłączanie w przypadku braku aktywności, wskaźnik WHO i funkcja wykrywania arytmii serca.

Naramienne aparaty do mierzenia ciśnienia w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy naramiennych.

Krótkie FAQ o ciśnieniomierzach naramiennych

#1 Skąd wiemy, że nasz ciśnieniomierz jest dokładny?

Aparaty cyfrowe do mierzenia ciśnienia zamontowane na ramieniu są zazwyczaj najdokładniejsze. Jeśli nie możemy znaleźć mankietu wystarczająco dużego dla górnej części ramienia lub jeśli uważamy, że pomiary ciśnienia krwi powodują u nas zbytni dyskomfort, poprośmy lekarza o dopasowanie mankietu do przedramienia. Z reguły elektroniczne ciśnieniomierze naramienne posiadają błąd pomiarowy na poziomie do +/- 5 mmHg.

#2 Czy ponowna kalibracja ciśnieniomierza jest konieczna?

Ponieważ ciśnieniomierz elektroniczny działa automatycznie, konieczna będzie jego ponowna kalibracja przynajmniej raz na dwa lata, aby mieć pewność, że daje on możliwie jak najdokładniejsze wyniki. Chcąc ponownie skalibrować automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia należy skontaktować się z producentem.

#3 Jak długo działają domowe ciśnieniomierze?

Okresy gwarancji na sam aparat (bez mankietu) wynoszą zwykle od 1 do 5 lat i są oparte na oczekiwanej żywotności urządzenia. Większość mankietów lub innych dodatkowych akcesoriów posiada osobną gwarancję, która zwykle wynosi także przynajmniej rok. Chcąc zapoznać się z orientacyjną żywotnością przyrządu należy przejrzeć specyfikację techniczną danego produktu.

#4 Czy lęk może powodować wysokie ciśnienie krwi?

Stres jest jedną z przyczyn niepokoju, a może również powodować wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). Lęk może także powodować spadek ciśnienia krwi. Objawy zarówno wysokiego, jak i niskiego ciśnienia krwi obejmują zmiany częstości akcji serca i zawroty głowy, które mogą powodować niepokój lub wywoływać ataki paniki u niektórych osób.

#5 Czy domowe aparaty do mierzenia ciśnienia krwi odczytują wyższe wartości?

Upewnij się, że nasz domowy aparat do mierzenia ciśnienia krwi jest dokładny i że używamy właściwej techniki. Jeśli domowe odczyty ciśnienia krwi są konsekwentnie wyższe niż te przeprowadzone w gabinecie lekarskim, lekarz powinien poradzić sobie z interpretacją wyników na podstawie zarejestrowanych przez nas odczytów.

#6 Jak mogę sprawdzić ciśnienie krwi bez aparatu?

Nie można uzyskać rozkurczowego odczytu ciśnienia krwi bez korzystania z ciśnieniomierza. Chcąc poznać bardzo orientacyjną wartość ciśnienia skurczowego znajdźmy puls wzdłuż lewego ramienia. Szukamy impulsu promieniowego, który znajduje się poniżej kciuka i nieco powyżej nadgarstka. Jeśli czujemy puls bez trudności, nasze skurczowe ciśnienie krwi wynosi co najmniej 80 mmHg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *