Większość osób kojarzy pulsoksymetr jako urządzenie, które jest głównie używany w szpitalach przez lekarzy. Jednak jego zakup możliwy jest również do wykorzystywania w warunkach domowych.

W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na takie pytania, jak:

 • Czym jest pulsoksymetr?
 • W jakich sytuacjach warto jest go kupić?
 • Jakie są rodzaje pulsoksymetrów?
 • Na co zwracać uwagę, kupując ten przyrząd?

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr jest rodzajem urządzenia elektronicznego, którego zadaniem jest pomiar saturacji krwi. Dodatkowo pulsoksymetr może być wykorzystywany do mierzenia tętna.

Działanie owego urządzenia oparte jest na emitowaniu światła o dwóch różnych długościach fal. Natomiast tętno jest mierzone, dzięki wykorzystaniu pulsującego sygnału krwi tętniczej.

Budowa pulsoksymetru jest złożona z dwóch elementów: jednostki centralnej oraz czujnika. Owe urządzenia swoje zastosowanie znajdują w szpitalach, w osobach sportowców, a także w domach wielu ludzi.

Rodzaje pulsoksymetrów

Pulsoksymetry można sklasyfikować na kilka rodzajów, w zależności od ich rozmiaru czy zastosowania.

 • Pulsoksymetr na palec – często stosowany jest przez sportowców oraz w warunkach domowych. Urządzenie mierzy puls oraz saturację krwi poprzez założenie go na palec.
 • Pulsoksymetr na nadgarstek – jest to mniej popularny rodzaj pulsoksymetrów, gdyż prezentowane przez niego wyniki nie są zbyt dokładne. Wyglądem przypomina zegarek.
 • Pulsoksymetr przenośny – zazwyczaj wykorzystywany jest on w karetkach pogotowia, podczas przewozu pacjenta. Nadaje się idealnie do ciągłego przenoszenia, gdyż jest niewielki, lekki oraz ma długi okres działania.
 • Pulsoksymetr stacjonarny – ów rodzaj urządzenia ma duże rozmiary, jest bardzo dokładny, a poza tym posiada wewnętrzną pamięć.

W jakich sytuacjach warto jest kupić pulsoksymetr?

Istnieją sytuacje, które sprawiają, że kupienie pulsoksymetru jest bardzo dobrym pomysłem. Oto niektóre z nich:

 • aktywne uprawianie sportu, który wymaga dużego wysiłku fizycznego,
 • dana osoba lub ktoś z jej bliskiej rodziny ma chorobę układu oddechowego, lub układu krążenia,
 • dana osoba regularnie pali wyroby tytoniowe.

Na co zwracać uwagę, kupując pulsoksymetr?

Kupując pulsoksymetr, należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • przeznaczenie urządzenia – to bardzo ważna kwestia, którą trzeba rozważyć, kupując pulsoksymetr. Dla ludzi, cierpiących na poważne choroby układu oddechowego lub układu krążenia, należy wybrać pulsoksymetr, który pozwoli na dokładne i wiarygodne zmierzenie tętna oraz saturacji krwi. Natomiast dla sportowców, można wybrać tańszy model urządzenia, który mimo braku dokładniejszych wyników oraz niektórych funkcji, powinien takiej osobie wystarczyć;
 • cena produktu – kupując większość różnego rodzaju produktów, należy brać pod uwagę jego cenę. Nie inaczej jest w przypadku pulsoksymetru. Nie warto nabywać tych najtańszych modeli, gdyż wyniki, jakie one pokazują, są często niedokładne. Osoby, które rozważają zakup owego urządzenia, powinny wybierać modele droższe niż 100 zł, gdyż są one im w stanie zagwarantować bardziej dokładne oraz wiarygodne wyniki. Im droższy jest dany model, tym więcej funkcji jest on w stanie zaoferować.
 • dodatkowe funkcje urządzenia – pulsoksymetry posiadające dodatkowe funkcje mogą zaoferować dla potencjalnego użytkownika ciekawe, przydatne rozwiązania. Jedną z nich jest między innymi moduł Bluetooth, który pozwala na transfer danych do urządzenia zewnętrznego. Niestety posiadanie takich funkcji jest związana z wyższą ceną.

Pulsoksymetry w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych pulsoksymetrów, nierzadko posiadających dodatkowe funkcje wbudowane, jak chociażby pomiar tętna czy obsługa Bluetooth.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *