Według danych z 2019 r. ponad 75% osób po 65 roku życia zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, spowodowanym:

  • schorzeniami układu sercowo – naczyniowego,
  • schorzeniami układu nerwowego,
  • chorobami nerek,
  • czynnikami genetycznymi,
  • schorzeniami endokrynologicznymi,
  • czynnikami środowiskowymi,
  • nieprawidłowym trybem życia, stosowaniem używek.

Jak zapewnić seniorowi pewny, rzetelny, regularny pomiar ciśnienia tętniczego?

Z nadciśnieniem spotykamy się w przypadku, gdy pomiar ciśnienia tętniczego skurczowego przekracza wartość 140 mmHg, natomiast rozkurczowego 90 mHg. U osób starszych niezwykle ważne dla prawidłowego procesu leczenia ma codzienny pomiar ciśnienia, który może być wykonywany w domu oraz starannie zapisywany. Warto wyposażyć seniora w niezawodny ciśnieniomierz naramienny, zapewniający rzetelny wynik oraz prostą obsługę. Osoby starsze miewają problem z obsługą zaawansowanych urządzeń elektronicznych, dlatego przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na prostotę obsługi.

Ciśnieniomierz dla seniora – im prostszy, tym lepszy

Dla osoby starszej ważne będzie, w jaki sposób urządzenie uruchomić. Ciśnieniomierz powinien posiadać widoczny, duży przycisk uruchamiania i wyłączania. Wyświetlacz urządzenia powinien być duży, wyposażony w czytelny zapis oraz niewiele, czytelnych ikon, umożliwiających odczyt wyniku oraz poziomu baterii. Warto unikać wyświetlaczy, które mimo dużych rozmiarów wyświetlają mnogość informacji. Im mniej pokazywanych parametrów na ekranie, tym łatwiejsza obsługa.

Ciśnieniomierze najczęściej znajdziemy w wersji na baterie. Zasilane do gniazda elektrycznego to również dobre rozwiązanie dla seniorów, zapominających o zakupie baterii. Ciśnieniomierz naramienny, którego działanie możliwe jest o użycie jednego przycisku (po uprzednim założeniu mankietu) jest doskonałym wyborem, zapewniającym seniorowi pomiar, którego nie da się wykonać nieprawidłowo.

Czego unikać przy wyborze ciśnieniomierza dla seniora?

Wybór ciśnieniomierza dla seniora powinien wykluczyć urządzenia skomplikowane w obsłudze, posiadające szereg funkcji oraz możliwych trybów działania. Ciśnieniomierze, które można zaprogramować dla dwóch lub więcej osób, zapisujące wyniki nawet przez 60 dni lub oferujące wiele możliwości odczytu pomiaru dla osób starszych mogą rodzić niepewność oraz frustrację, jeżeli po dokonaniu niewłaściwego wyboru nie będą mogli poradzić sobie ze zmiana trybu działania.

Osoby niedowidzące powinny korzystać z urządzenia o bardzo dużym wyświetlaczu, z opcją podświetlenia. Ciśnieniomierz powinien być wyposażony w sygnały dźwiękowe, dla osób niedowidzących można znaleźć urządzenie, wypowiadające na głos odczyt pomiaru. Warto wybierać urządzenia renomowanych marek, słynących z wysokiej jakości wyrobów medycznych.

Ile trzeba wydać na ciśnieniomierz dla seniora?

ciśnieniomierz naramienny Oromed ORO-N6 Basic
ciśnieniomierz naramienny Oromed ORO-N6 Basic
W cenie do 100 zł znaleźć już możemy modele wyposażone w funkcję głosową, duży czytelny ekran LCD z podświetleniem, automatyczne pompowanie i spuszczanie mankietu, szybki pomiar oraz zapamiętywanie odczytów – nie tylko ciśnienia, ale również i tętna.

Jeżeli zależy nam na jakości, a jednocześnie nie chcemy wydawać przesadnej ilości gotówki na aparat do mierzenia ciśnienia, wówczas 100-150 zł powinno być wystarczającą kwotą. W tej cenie z pewnością uda znaleźć się dobry naramienny ciśnieniomierz, ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami, odpowiednimi certyfikatami, mankietem o odpowiedniej trwałości, trwałą obudową itp. Warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną każdego modelu oraz opiniami użytkowników na jego temat.

Ciśnieniomierze dla seniora w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy rekomendowanych osobom starszym, które z reguły badają zarówno ciśnienie, jak i poziom tętna.

Krótkie FAQ o cyfrowych ciśnieniomierzach dla seniora

#1 Dlaczego lepszy będzie model elektroniczny dla osoby starszej?

Przede wszystkim ze względu na łatwość jego stosowania, automatyczne pompowanie, szybkość pomiaru i zastosowanie dużego, czytelnego ekranu LCD, na którym wyświetlane są wartości odczytu ciśnienia i pulsu. Przyda się również funkcja głosowa.

#2 Czy mnogość funkcji ma znaczenie?

Decydując się na zakup ciśnieniomierza dla osoby w podeszłym wieku nie wybierajmy aparatu z przesadną ilością funkcji, gdyż to komplikuje jego obsługę, czyniąc ją znacznie bardzie kłopotliwą. Duży, podświetlany ekran z wyświetlaniem pomiaru ciśnienia i tętna, wraz z pamięcią pomiarową, powinny stanowić wystarczające wyposażenie dla seniora.

#3 Jakie zasilanie będzie wygodniejsze?

Korzystając jedynie z zasilania bateryjnego musimy liczyć się z koniecznością wymiany od czasu do czasu samych baterii, które najczęściej wystarczają na kilkaset pomiarów (potrzebne są 2 lub 4 baterie AA albo AAA). W przypadku podróży nie musimy natomiast poszukiwać sieciowego źródła zasilania. Z kolei w warunkach domowych standardowy zasilacz spowoduje, że nie musimy się martwić wymianą baterii.

#4 Czy pamięć pomiarów jest istotna?

Modele elektroniczne standardowo są wyposażone w pamięć pomiarów, która w zależności od danego ciśnieniomierza może się różnić. To przydatne rozwiązanie, które pozwala w łatwy sposób gromadzić dane na temat wykonywanych odczytów ciśnienia i tętna, bez konieczności zapisywania ich np. w zeszycie.

#5 Jaki jest standardowy rozmiar mankietu?

Ciśnieniomierze naramienne w standardzie oferują najczęściej mankiety w rozmiarze 22-32 cm, co dla osoby starszej powinno wystarczyć. Natomiast w przypadku seniora o wątłej posturze niekiedy trzeba będzie kupić dziecięcy rękaw, natomiast u osób z większą tężyzną najczęściej konieczne będzie zastosowanie mankietów XL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *