Badanie ciśnienia krwi może w wielu przypadkach być praktyką, która uratuje zdrowie lub nawet życie. Dlatego nawet gdy jesteśmy zupełnie zdrowi, nie powinniśmy z tego rezygnować.

Chcąc szybko i bez konieczności zbytniego wgłębiania się w szczegóły dokonać wiarygodnego pomiaru, przyda się nam dobry ciśnieniomierz elektroniczny. Sprawdzamy, jakimi parametrami cechują się takie urządzenia, oraz jak dobrać odpowiednie i najlepsze do konkretnych zastosowań.

Łatwość pomiaru

Ciśnieniomierze elektroniczne występują w dwóch wersjach:

  • stacjonarnej (naramiennej),
  • nadgarstkowej.

Są one z zasady automatyczne, nie musimy przejmować się zbytnio ich poprawnym ustawianiem oraz procedurą dokonywania pomiaru. Ważne jest jedynie dobre zamocowanie rękawa w odpowiednim miejscu, zgodnie z instrukcją. Należy też trzymać rękę nieruchomo przez cały okres mierzenia parametrów.

Dla osób, które cenią sobie maksymalną dokładność, lepszym wyjściem będzie wersja stacjonarna z rękawem zakładanym na ramię, gdzie pomiarowy jest wtedy najmniejszy, jednak wykonanie pomiaru wymaga ustawienia urządzenia na stole, więc używać będziemy go raczej wyłącznie w domu.

Jeśli natomiast chcemy mieć możliwość zmierzenia ciśnienia w praktycznie dowolnym momencie i miejscu, to wybierzmy ciśnieniomierz elektroniczny nadgarstkowy. Urządzenia takie umożliwiają sprawdzenie parametrów w czasie spaceru, jazdy autobusem, a także podczas wysiłku. Wystarczy tylko przystanąć na chwilę i nacisnąć odpowiedni guzik.

Sposób zasilania

Sprzęt elektroniczny zazwyczaj może być zasilany z jednego lub kilku źródeł energii:

  • baterii,
  • akumulatorków,
  • wbudowanego ogniwa,
  • zasilacza zewnętrznego.

Nie inaczej jest w przypadku ciśnieniomierzy. Dużo zależy od tego, czy mamy do czynienia z aparatem naramiennym, czy nadgarstkowym. Pierwszy typ najczęściej można zasilać zarówno z baterii, jak również z zasilacza sieciowego – to daje nam niezależność energetyczną. Baterie można oczywiście zastąpić akumulatorkami wielokrotnego ładowania.

Zdarzają się urządzenia, które posiadają wbudowane ogniwo prądowe, które jest niewymienne. Natomiast nadgarstkowy ciśnieniomierz elektroniczny w niemalże wszystkich przypadkach ma możliwość zasilania jedynie z baterii typu paluszek (lub akumulatorków tego samego rozmiaru). Ma to swoje zalety – gdy skończy się nam energia, gdy jesteśmy na mieście, wystarczy podejść do dowolnego kiosku i kupić nowe baterie.

Kwestie finansowe

Koszt zakupu dobrego ciśnieniomierza wymaga wyłożenia nierzadko znacznej kwoty, jednak pamiętajmy, że najważniejsze jest nasze zdrowie i życie. Jeśli czujemy się dobrze, lekarz nie ma zastrzeżeń do naszego stanu zdrowia, możemy zakupić tańsze urządzenie, które pozwoli nam orientacyjnie określić, czy z naszym ciśnieniem na pewno wszystko jest nadal w porządku.

Gdy jednak cierpimy na choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, to w sprawie wyboru urządzenia kontrolnego najlepiej skonsultujmy się z naszym medykiem. Ciśnieniomierz elektroniczny polecony przez niego na pewno będzie urządzeniem odpowiedniej jakości, nawet jeśli trzeba będzie za nieco zapłacić nieco więcej.

Niezależnie, czy wybieramy wersję stacjonarną czy nadgarstkową, ceny są zazwyczaj podobne. W obu przypadkach oszczędzanie odbija się na wiarygodności pomiaru mniej więcej w ten sam sposób.

Ile kosztuje dobry ciśnieniomierz elektroniczny?

#1 Tani aparat z wyświetlaczem do 50 zł

Czy ten przedział cenowy będzie wystarczający, żeby zakupić dobry i dokładny sprzęt do pomiaru ciśnienia? Z reguły aparaty dostępne w tej kwocie odznaczają się dużą wrażliwością na wszelkie ruchy ciała, co bardzo mocno wpływa na błąd pomiarowy. Tani ciśnieniomierz może być zarówno modelem nadgarstkowym, jak i naramiennym. Deklarowane przez producenta zakresy pomiarowe wynoszą zazwyczaj 0-300 mmHg w przypadku ciśnienia oraz 40-199 uderzeń/min w przypadku pulsu. Na plus można uznać pamięć pomiarową, dostępną praktycznie we wszystkich elektronicznych modelach aparatów, nawet tych tańszych, a także wykrywanie arytmii serca. Mankiety niestety zazwyczaj posiadają regulację w wąskim zakresie. Wygodne jest z pewnością sterowanie przyciskami oraz znacznie szybszy odczyt niż w przypadku badania osłuchowego.

#2 Dobry ciśnieniomierz do 100 zł?

ciśnieniomierz naramienny A&D Medical UA-611
ciśnieniomierz naramienny A&D Medical UA-611
Cena oscylująca wokół 70-100 zł pozwala na znalezienie już urządzenia z większą ilością funkcji, w tym w niektórych modelach wygodną funkcją głosową, funkcją wykrywania ruchu, czy też samokontroli mankietu. Z nieco wyższą kwotę otrzymamy również aparat z większym i bardziej czytelnym ekranem LCD, często z podświetlaniem. Częściej możemy również znaleźć ciśnieniomierze z mankietem o szerszych możliwościach regulacji – zarówno tych zakładanych na nadgarstek, jak i tych na ramię. Ponadto urządzenia w tej cenie cechują się z reguły większą dokładnością i bardziej powtarzalnymi pomiarami.

#3 Ile kosztuje najlepszy ciśnieniomierz elektroniczny?

W tym przypadku nie ma reguły – wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Na potrzeby domowych zastosowań powinien nam w zupełności wystarczyć dobry aparat w cenie do 200 zł, z najpotrzebniejszymi funkcjami oraz zapisem pomiarów. Jeżeli chcemy mieć w domu supernowoczesny sprzęt, z możliwością połączenia bezprzewodowego, monitoringiem EKG, interpretacją wyników, dodatkowymi funkcjami i oprogramowaniem, wówczas musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej dwukrotnie wyższym. Przy wyborze zawsze zwracajmy uwagę na posiadane certyfikaty, potwierdzone badaniami klinicznymi oraz opinie użytkowników o m.in. dokładności pomiarowej, obsłudze urządzenia, czy jego trwałości.

Ciśnieniomierze elektroniczne w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy cyfrowych, które z reguły badają zarówno ciśnienie, jak i poziom tętna.

Krótkie FAQ o elektronicznych ciśnieniomierzach

#1 Jak mierzy ciśnienie cyfrowy aparat?

Automatyczne elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia nieinwazyjnie mierzą i wyświetlają ciśnienie tętnicze osoby badanej, a w wielu modelach również i tętno. Mikrofon umieszczony na tętnicy ściśniętej przez mankiet urządzenia wykrywa fazy Korotkowa, umożliwiając urządzeniu bezpośrednie określenie wartości skurczowych i rozkurczowych ciśnienia krwi.

#2 Jak działa elektroniczny sfigmomanometr?

Cyfrowy miernik ciśnienia krwi wykorzystuje pompę powietrzną do napompowania mankietu otaczającego ramię lub nadgarstek za pomocą wystarczającego ciśnienia, aby zapobiec przepływowi krwi w lokalnej głównej tętnicy. Ciśnienie krwi mierzone w tym miejscu przez czujnik określa ciśnienie skurczowe, a następnie rozkurczowe. W tym momencie wykrywana jest również częstość tętna.

#3 Czy elektroniczny pomiar ciśnienia krwi jest dokładny?

Wskazanie cyfrowego aparatu do mierzenia ciśnienia krwi nie będzie tak dokładne, jeśli nasze ciało porusza się podczas korzystania z niego. Ponadto nieregularne tętno sprawi, że odczyt będzie mniej dokładny, jednak ciśnieniomierze cyfrowe są najlepszym wyborem dla większości osób ze względu na szybkość i wygodę ich stosowania.

#4 Jak długo działają ciśnieniomierze elektroniczne?

Większość domowych urządzeń do pomiaru ciśnienia krwi działa przez około dwa lub trzy lata. Warto sprawdzać je cyklicznie np. w gabinecie lekarskim, aby upewnić się, że nadal są dokładne. W przedłużeniu ich żywotności może pomóc ponowna kalibracja.

#5 Co oferują nam aparaty elektroniczne?

Przede wszystkim oferują one cyfrowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym pokazywane są wyniki aktualnego i ostatnich pomiarów. Najczęściej są one wyposażone w pamięć pomiarową, dzięki której w łatwy sposób możemy prowadzić historię odczytów naszego ciśnienia i tętna. Z pewnością sporym ułatwieniem jest szybkość wykonywanych odczytów, jak również ich interpretacja na czytelnych wykresach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *