Pomiary ciśnienia tętniczego powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku u dzieci, które skończyły 3 lata. Najczęściej takie badanie przeprowadzane jest przy okazji wizyty lekarskiej, w przypadku badań przesiewowych czy bilansowych. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy pomiaru ciśnienia rodzice muszą dokonywać codziennie.

Ponadto istnieją także wskazania do mierzenia ciśnienia u znacznie młodszych dzieci (wcześniactwo, choroby nowotworowe, choroby nerek, wady wrodzone). Warto wówczas zaopatrzyć się w odpowiedni ciśnieniomierz dla dziecka.

Właściwy rozmiar

Ciśnieniomierze dla dzieci różnią się przede wszystkim rozmiarem mankietu. Nie zaleca się stosowania ciśnieniomierzy nadgarstkowych, gdyż wąskie nadgarstki dziecka nie pozwalają na precyzyjne dopasowanie obwodu mankietu. Nie można zatem wykonać dokładnego pomiaru. Pozostaje jedynie zakup ciśnieniomierza naramiennego. Niektórzy producenci oferują urządzenie z 3 mankietami w zestawie. Rozwiązanie to pozwala na używanie ciśnieniomierza aż do momentu, gdy dziecko będzie mogło korzystać z aparatu dla dorosłych.

Rozmiar mankietu dobieramy mierząc obwód ramienia w połowie odległości między barkiem a łokciem. Obwód ten jest wielkością minimalną. Należy pamiętać, aby mankietu nie zaciskać na ramieniu, ale pozostawić luz na 2 palce. Dobrze jest więc przymierzyć mankiet przed zakupem.

Szerokość mankietu również ma znaczenie, przyjmuje się, że jest to 75% długości ramienia (mierzone od wyrostka barkowego do łokciowego). Mankiet nie może uciskać dołu pachowego, należy też pamiętać o miejscu na przyłożenie słuchawki w dole łokciowym.

Najczęściej w sprzedaży oferowane są mankiety podzielone na kategorie wiekowe:

  • mankiet dla noworodków – obwód od 9,5 do 13 cm,
  • mankiet dla dzieci – obwód 13 do 19 cm,
  • mankiet dla nastolatków – obwód od 18 do 27 cm.

Rodzaj ciśnieniomierza

Podobnie jak rozmiar mankietu, tak i właściwy dobór aparatu ma znaczenia dla precyzyjnego pomiaru. Aparaty z możliwością ręcznego ustawienia ciśnienia w rękawie pozwalają zdecydować, w jakim stopniu mankiet zostanie napompowany, pozwala to skrócić czas badania.

Natomiast ciśnieniomierze półautomatyczne pozwalają samodzielnie napełnić mankiet powietrzem za pomocą pompki, ale również to my decydujemy jak długo go napełniamy. W przypadku małych dzieci używamy ciśnieniomierzy wyłącznie manualnych. Aparaty automatyczne mogą być używane przez młodzież.

Precyzyjny pomiar

Na wynik pomiaru ciśnienia ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Nie tylko wysiłek fizyczny czy stres mogą zafałszować wynik. Niewygodna pozycja, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, ból wywołany uciskiem napełnianego mankietu to również czynniki podnoszące wartość ciśnienia. W celu zminimalizowania wpływu czynników zewnętrznych zaleca się, aby:

  • pomiar przeprowadzać w spoczynku u dziecka wyciszonego, najlepiej po przespanej nocy (w niektórych przypadkach podczas snu), jeśli jest to niemożliwe to 30 – 40 minut po wysiłku fizycznym,
  • przed badaniem dziecko powinno pozostać w pozycji siedzącej przez 5 – 10 minut (u noworodków i niemowląt badanie wykonuje się w pozycji leżącej),
  • w trakcie badania ramię powinno być stabilnie podparte, a mankiet znajdować się na wysokości serca.

Bardzo ważne jest, aby dziecko nie ruszało się podczas badania. Niektóre aparaty wyposażone są w funkcję wykrywania ruchu ciała. Gdy dziecko poruszy się podczas pomiaru może być konieczne powtórzenie badania. Specjalnie z myślą o małych pacjentach producenci przygotowali mankiety z postaciami z bajek lub kolorowymi nadrukami, które odwrócić mają uwagę dziecka od badania i uspokoić je. Sprawnie wykonane badanie pozwoli otrzymać precyzyjny pomiar i zmniejszyć stres u dziecka.

Ile musimy wydać na dobry aparat ciśnieniowy dla dzieci?

#1 Tani ciśnieniomierz do 50 zł

Czym odróżniają się ciśnieniomierze przeznaczone dla najmłodszych? Pod kątem funkcjonalności są to dokładnie takie same modele, jak te standardowe, natomiast długość oraz szerokość mankietu jest dostosowana do mniejszych gabarytów dziecka. Ponadto dołączone do zestawu etui często występuje w formie kolorowego pokrowca np. z postaciami z bajek. Aparaty pediatryczne to przede wszystkim modele naramienne, z mechanicznym pomiarem, stetoskopem i zegarem. Podstawowe ciśnieniomierze dla dziecka możemy kupić już w kwocie poniżej 50 zł.

#2 Dobry aparat dla dziecka do 100-120 zł

ciśnieniomierz półautomatyczny Little Doctor LD22
ciśnieniomierz półautomatyczny Little Doctor LD22
W nieco wyższej cenie zaobserwować możemy narastającą przewagę modeli półautomatycznych i automatycznych nad ciśnieniomierzami mechanicznymi. Jeżeli zależy nam na czasie wykonywanego pomiaru, wówczas warto wybrać aparat elektroniczny, który zdecydowanie szybciej wykona pomiar ciśnienia i dodatkowo tętna, co odróżnia go od modelu mechanicznego. Wygodne pompowanie (w większości jest ono automatyczne), czytelny wyświetlacz, pamięć pomiarowa, pomiar w trakcie napełniania mankietu itp. – to wszystko przemawia za zakupem dobrego ciśnieniomierza cyfrowego. Pamiętajmy jednak, że do ich działania wymagane jest zasilanie bateryjne lub za pomocą zasilacza sieciowego.

Ciśnieniomierze dla dzieci w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy przeznaczonych do badania, również u dzieci.

Krótkie FAQ o ciśnieniu krwi u dzieci i niemowląt

#1 Jakie powinno być ciśnienie krwi u dziecka?

Dla przykładu niemowlę może mieć dość normalne ciśnienie krwi wynoszące 80/45 mm Hg, podczas gdy ta wartość u osoby dorosłej jest uważana za niską. Nastolatek z kolei może mieć dopuszczalne ciśnienie krwi wynoszące 110/70 mm Hg, ale wartość ta byłaby niepokojąca u małego dziecka.

#2 W jakim wieku należy mierzyć ciśnienie krwi u dziecka?

Przyjmuje się, że regularne kontrole ciśnienia krwi powinny rozpocząć się w wieku 3 lat, natomiast ze względu na występowanie ryzyka nadciśnienia u jeszcze młodszych dzieci można dokonywać pomiarów już wcześniej.

#3 Kiedy mówimy o wysokim ciśnieniu krwi u dzieci?

  • Normalne ciśnienie krwi u dzieci - skurczowe <120 mmHg i rozkurczowe <80 mm Hg.
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze — skurczowe 120–139 mmHg lub rozkurczowe 80–89 mmHg.
  • Nadciśnienie stopnia 1 - skurczowe 140–159 mmHg lub rozkurczowe 90–99 mmHg.

#4 Przełom nadciśnieniowy a ryzyko udaru?

Przełom nadciśnieniowy to poważny wzrost ciśnienia krwi, który może prowadzić do udaru mózgu. Bardzo wysokie ciśnienie krwi - najwyższa liczba wynoszące przynajmniej 180 mmHg (ciśnienie skurczowe) lub przynajmniej 120 mmHg (ciśnienie rozkurczowe) może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

#5 Jakie są znaki ostrzegawcze, mogące świadczyć o udarze mózgu?

  • Nagłe drętwienie lub osłabienie twarzy, rąk lub nóg (szczególnie po jednej stronie ciała).
  • Nagłe problemy z mówieniem lub rozumieniem mowy.
  • Nagłe problemy ze wzrokiem w jednym lub obu oczach.
  • Nagłe trudności w chodzeniu lub zawroty głowy, utrata równowagi lub problemy z koordynacją.
  • Silny ból głowy bez znanej przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *