Stojąc przed zadaniem zakupu ciśnieniomierza zastanawiamy się, czy wybrać model automatyczny czy ciśnieniomierz zegarowy, będący najbardziej klasycznym rozwiązaniem. Bardzo dobrym wyborem na start jest zakup ciśnieniomierza zegarowego, który standardowo składa się z kilku podstawowych części:
- manometru aneroidowego,
- mankietu,
- gruszki do pompowania,
- stetoskopu.
Dzięki możliwości zakupienia ciśnieniomierza na własny użytek, możemy mierzyć ciśnienie zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy, bez konieczności udawania się do przychodni. Urządzenie w wersji klasycznej nie jest drogie, a zmierzenie nim ciśnienia jest stosunkowo proste.
Zalety ciśnieniomierza zegarowego
Jeszcze przed zakupem warto dowiedzieć się o sporych zaletach właśnie takiego urządzenia, a zaliczamy do nich między innymi:
- Dokładność takiego ciśnieniomierza – bardzo precyzyjnie może on mierzyć ciśnienie w każdych warunkach, niejednokrotnie pomiary są dokładniejsze niż w przypadku ciśnieniomierzy automatycznych.
- Łatwość jego stosowania – oczywiście, trzeba się nauczyć techniki mierzenia nim ciśnienia, tak naprawdę jednak jest on bardzo prosty do stosowania w codziennej praktyce.
- Ciśnieniomierz zegarowy można zawsze zabierać ze sobą ze względu na jego kompaktowe rozmiary.
- Jest to urządzenie, które działa poprzez wykorzystanie siły naszych własnych rąk- nie ma tutaj więc ryzyka awarii komputera.
Ważne, aby dobrać odpowiedni mankiet
Mankiet powinien swoim obwodem być dopasowany do grubości ręki osoby, która będzie z niego korzystała. W przypadku ciśnieniomierzy zegarowych mamy naprawdę spore pole manewru, zawsze możemy też taki ciśnieniomierz przymierzyć, aby sprawdzić, czy nie jest zbyt ciasny (co może nawet stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia) lub zbyt luźny (co może negatywnie wpłynąć na dokładność wykonywanych pomiarów).
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?
- Z pewnością, bardziej komfortowy w użytkowaniu będzie taki model ciśnieniomierza, który posiada duży, wyraźny zegar z czytelnymi oznaczeniami. Docenią go nie tylko osoby starsze czy takie, które mają problemy ze wzrokiem – taki model po prostu lepiej sprawdzi się w codziennej praktyce.
- Nie bez znaczenia jest, czy urządzenie to zostało solidnie wykonane, co ocenimy tak naprawdę już na pierwszy rzut oka. Manometr powinien być odpowiednio chroniony przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż jest na nie najbardziej podatny.
- Z pewnością wygodniejszą opcją są także modele, które dodatkowo posiadają kompaktowe etui do przechowywania ciśnieniomierza, co umożliwia też zabranie go ze sobą do torebki czy w podróż.
- Sporym ułatwieniem jest też taka konstrukcja urządzenia, która umożliwia łatwe spuszczanie powietrza bezpośrednio po dokonanym pomiarze – na przykład za pomocą jednego, dedykowanego do tego celu przycisku.
Ciśnieniomierz zegarowy to dobry wybór na start do samodzielnej, regularnej diagnostyki ciśnienia we własnym domu.
Ile musimy wydać na dobry aparat z manometrem zegarowym?
#1 Tani ciśnieniomierz zegarowy do 50 zł
Już w cenie nieprzekraczającej 50 zł możemy nabyć ciśnieniomierz z manometrem zegarowym, który z powodzeniem zda egzamin w warunkach domowych. Zwracajmy uwagę na dołączany do zestawu mankiet naramienny, którego zakres regulacji może się różnić w zależności od modelu i producenta. Standardem jest oczywiście dołączany do zestawu stetoskop, często również otrzymamy specjalny i dedykowany kluczyk, który służy do kalibracji urządzenia.
#2 Dobry aparat z manometrem do 100 zł
Ciśnieniomierze zegarowe w rankingu 2023
Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy zegarowych z manualnym pompowaniem za pomocą gruszki oraz manometrem.