Stojąc przed zadaniem zakupu ciśnieniomierza zastanawiamy się, czy wybrać model automatyczny czy ciśnieniomierz zegarowy, będący najbardziej klasycznym rozwiązaniem. Bardzo dobrym wyborem na start jest zakup ciśnieniomierza zegarowego, który standardowo składa się z kilku podstawowych części:

 • manometru aneroidowego,
 • mankietu,
 • gruszki do pompowania,
 • stetoskopu.

Dzięki możliwości zakupienia ciśnieniomierza na własny użytek, możemy mierzyć ciśnienie zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy, bez konieczności udawania się do przychodni. Urządzenie w wersji klasycznej nie jest drogie, a zmierzenie nim ciśnienia jest stosunkowo proste.

Zalety ciśnieniomierza zegarowego

Jeszcze przed zakupem warto dowiedzieć się o sporych zaletach właśnie takiego urządzenia, a zaliczamy do nich między innymi:

 • Dokładność takiego ciśnieniomierza – bardzo precyzyjnie może on mierzyć ciśnienie w każdych warunkach, niejednokrotnie pomiary są dokładniejsze niż w przypadku ciśnieniomierzy automatycznych. 
 • Łatwość jego stosowania – oczywiście, trzeba się nauczyć techniki mierzenia nim ciśnienia, tak naprawdę jednak jest on bardzo prosty do stosowania w codziennej praktyce.
 • Ciśnieniomierz zegarowy można zawsze zabierać ze sobą ze względu na jego kompaktowe rozmiary.
 • Jest to urządzenie, które działa poprzez wykorzystanie siły naszych własnych rąk- nie ma tutaj więc ryzyka awarii komputera.

Ważne, aby dobrać odpowiedni mankiet

Mankiet powinien swoim obwodem być dopasowany do grubości ręki osoby, która będzie z niego korzystała. W przypadku ciśnieniomierzy zegarowych mamy naprawdę spore pole manewru, zawsze możemy też taki ciśnieniomierz przymierzyć, aby sprawdzić, czy nie jest zbyt ciasny (co może nawet stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia) lub zbyt luźny (co może negatywnie wpłynąć na dokładność wykonywanych pomiarów).

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

 • Z pewnością, bardziej komfortowy w użytkowaniu będzie taki model ciśnieniomierza, który posiada duży, wyraźny zegar z czytelnymi oznaczeniami. Docenią go nie tylko osoby starsze czy takie, które mają problemy ze wzrokiem – taki model po prostu lepiej sprawdzi się w codziennej praktyce.
 • Nie bez znaczenia jest, czy urządzenie to zostało solidnie wykonane, co ocenimy tak naprawdę już na pierwszy rzut oka. Manometr powinien być odpowiednio chroniony przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi, gdyż jest na nie najbardziej podatny.
 • Z pewnością wygodniejszą opcją są także modele, które dodatkowo posiadają kompaktowe etui do przechowywania ciśnieniomierza, co umożliwia też zabranie go ze sobą do torebki czy w podróż.
 • Sporym ułatwieniem jest też taka konstrukcja urządzenia, która umożliwia łatwe spuszczanie powietrza bezpośrednio po dokonanym pomiarze – na przykład za pomocą jednego, dedykowanego do tego celu przycisku.

Ciśnieniomierz zegarowy to dobry wybór na start do samodzielnej, regularnej diagnostyki ciśnienia we własnym domu.

Ile musimy wydać na dobry aparat z manometrem zegarowym?

#1 Tani ciśnieniomierz zegarowy do 50 zł

Już w cenie nieprzekraczającej 50 zł możemy nabyć ciśnieniomierz z manometrem zegarowym, który z powodzeniem zda egzamin w warunkach domowych. Zwracajmy uwagę na dołączany do zestawu mankiet naramienny, którego zakres regulacji może się różnić w zależności od modelu i producenta. Standardem jest oczywiście dołączany do zestawu stetoskop, często również otrzymamy specjalny i dedykowany kluczyk, który służy do kalibracji urządzenia.

#2 Dobry aparat z manometrem do 100 zł

ciśnieniomierz zegarowy HS-201K z mankietem naramiennym
ciśnieniomierz zegarowy HS-201K z mankietem naramiennym
Jeżeli interesuje nas zestaw, w którym otrzymamy ciśnieniomierz wykonany z wysokiej jakości materiałów, przeznaczony do zastosowań zarówno specjalistycznych lekarskich, jak i domowych, powinniśmy przeznaczyć nieco większy budżet – przynajmniej kwotę oscylującą wokół 100 zł. Takie aparaty często posiadają bardzo czytelny zegar o sporej średnicy tarczy, manometr z odpornego tworzywa sztucznego, gruszkę do pompowania z wytrzymałego lateksu i z zaworem zwrotnym, zawór spustowy z szybkim i stopniowym trybem spuszczania powietrza, integracje manometru z pompką, rękaw naramienny z szerokim zakresem regulacji.

Ciśnieniomierze zegarowe w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy zegarowych z manualnym pompowaniem za pomocą gruszki oraz manometrem.

Krótkie FAQ o ciśnieniomierzach zegarowych

#1 Jak mierzy się ciśnienie krwi za pomocą sfigmomanometru?

Sfigmomanometr składa się z trzech części: mankietu, który można napompować powietrzem, miernika ciśnienia (manometru) do pomiaru ciśnienia powietrza w mankiecie oraz stetoskopu do słuchania dźwięku wydawanego przez krew przepływającą przez tętnicę ramienną (główną tętnicę znajdującą się w ramieniu).

#2 Który typ sfigmomanometru jest najdokładniejszy?

Sfigmomanometry aneroidowe (ciśnieniomierze zegarowe) są ogólnie uważane za przyrządy o wysokiej dokładności, o ile przestrzegany jest odpowiedni protokół ich konserwacji. Dokładność pomiarowa wynosi w ich przypadku zazwyczaj +/- 3 mmHg.

#3 Z której ręki należy mierzyć ciśnienie?

Jeżeli jesteśmy osobami praworęcznymi, wówczas pomiar ciśnienia krwi najlepiej należy wykonać w lewej ręce. Przed wykonaniem warto odpocząć 5-10 minut, a ręka, którą wykorzystamy do badania, powinna spoczywać wygodnie na poziomie serca.

#4 Czy ręczne pomiary ciśnienia są dokładniejsze od zautomatyzowanych?

Zautomatyzowane odczyty ciśnienia i tętna są z reguły bardziej dokładne niż pomiary ręczne. Automatyczny pomiar tętna wymaga od nas również przestrzegania zaleceń dotyczących odpowiedniego umiejscowienia mankietu oraz prawidłowego ułożenia ręki.

#5 Jak picie wody wpływa na ciśnienie krwi?

W tym przypadku sam skład wody ma znaczenie - jeżeli pijemy wodę mineralną z dużą zawartością sodu, wówczas może to doprowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi. Spożywanie niewielkiej ilości płynów również wpływa na podwyższenie ciśnienia. Z kolei picie wody bogatej w wapń oraz magnez pomaga je obniżyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *