Posiadanie w domu ciśnieniomierza na swój własny użytek jest rozwiązaniem bardzo komfortowym. W ten sposób zyskujemy pewną niezależność i możemy dokonywać regularnych pomiarów zawsze, kiedy tego potrzebujemy- bez konieczności wychodzenia do przychodni czy do apteki. Na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych modeli ciśnieniomierzy, ale najbardziej wyraźne różnice możemy zauważyć pomiędzy ciśnieniomierzem zegarowym, czyli manualnym oraz automatycznym.

Wybór właściwego urządzenia jest tym trudniejszy, im większe oczekiwania mamy, co do takiego sprzętu. Jednym z takich wymagań może być odpowiednie dostosowanie urządzenia do użytkowania przez osoby mające problemy ze wzrokiem lub też całkiem niewidome.

Jaki rodzaj ciśnieniomierza wybrać dla osoby niewidomej?

Chcąc, aby taki ciśnieniomierz mogła użytkować osoba niewidoma lub niedowidząca, musi on spełniać kilka warunków:

  • Musi to być model automatyczny, który bardzo łatwo jest założyć i aktywować pomiar- na przykład za pomocą jednego, łatwego do odnalezienia przycisku.
  • Ciśnieniomierz musi mieć funkcję odczytywania na głos w języku polskim wszystkiego, co związane z pomiarem. Lektor powinien bardzo wyraźnie recytować wynik pomiaru ciśnienia, tętna, a także ewentualnie klasyfikację według WHO.
  • W przypadku osób niedowidzących – bardzo duży i czytelny wyświetlacz, z podświetleniem.
  • Dobrze, aby ciśnieniomierz dodatkowo posiadał funkcję alarmowania w momencie pojawienia się arytmii – alarm ten również powinien by głosowy.

Inne, bardzo przydatne funkcje

Na pewno jedną z bardzo przydatnych funkcji jest fakt, że ciśnieniomierz może też podawać uśrednioną wartość ciśnienia oraz tętna z ostatnich trzech pomiarów. Bardzo często też istnieje możliwość zapisywania pomiarów w historii, która mieści 90 lub nawet 120 takich wyników, i które można swobodnie analizować – oczywiście, w przypadku osób niewidomych one również muszą być czytane przez lektora.

W przypadku osób, które niedowidzą istotne może być też to, czy ciśnieniomierz posiada duży, czytelny wyświetlacz. Dzięki niemu funkcja głosowa jest jedynie dla nich wsparciem, a nie funkcją wiodącą. Czytelny wyświetlacz to także ogromna zaleta dla osób starszych, które nie są niewidome, ale mają pewne problemy ze wzrokiem.

Monitorowanie poziomu zużycia baterii

Ciśnieniomierz może działać na wymienne baterie, trzeba jednak pamiętać o ich regularnym wymienianiu. Bardzo przydatną funkcją niektórych modeli automatycznych jest informowanie o tym, że bateria się wyczerpuje poprzez sygnał głosowy. Oczywiście, poziom zużycia baterii pokazany zostaje na wyświetlaczu, jednakże w przypadku osób całkowicie niewidomych – takie rozwiązanie nie ma zastosowania.

Ciśnieniomierz automatyczny powinien być też dość dokładny i precyzyjnie odczytywać ciśnienie. Jeśli będzie wykonany z solidnych i trwałych materiałów – będzie mógł służyć nam przez lata.

Ile musimy wydać na dobry aparat dla osoby z problemami ze wzrokiem?

#1 Tani ciśnieniomierz do 100 zł

Dla osoby z kłopotami ze wzrokiem w tym przedziale cenowym musi to być przede wszystkim sprzęt dysponujący automatycznym pompowaniem, jak i dużym, podświetlanym wyświetlaczem. Jeżeli chcemy kupić ciśnieniomierz dla seniora lub osoby niewidomej, warto postawić na urządzenie dysponujące funkcją głosową, oczywiście w języku polskim. Już w tej kwocie możemy otrzymać taki sprzęt, natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie zakup aparatu zakładanego na ramię, z mankietem regulowanym w szerokim zakresie.

#2 Dobry aparat do 200 zł

ciśnieniomierz naramienny Tech-Med TMA-7000M z funkcją mowy
ciśnieniomierz naramienny Tech-Med TMA-7000M z funkcją mowy
Niezależnie od wybranego przedziału cenowego, poszukując ciśnieniomierz z przeznaczeniem dla osoby niewidomej lub niedowidzącej powinniśmy się kierować przede wszystkim wygodą stosowania. W kwocie 150-200 zł mamy zdecydowanie większe pole manewru w aparatach ciśnieniowych dysponujących pożądanymi funkcjami – m.in. funkcja głosowa, sporych rozmiarów wyświetlacz, automatyczne pompowanie mankietu itp. Ponadto przyciski sterujące powinny być na tyle duże, aby bezproblemowo i intuicyjne móc wybierać preferowane przez nas ustawienia. W droższych modelach ciekawym gadżetem jest możliwość synchronizacji z urządzeniem mobilnym, takim jak smartfon albo komputer, poprzez zainstalowanie dodatkowych aplikacji.

Ciśnieniomierze dla niewidomych i niedowidzących w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy z automatycznym pompowaniem mankietu i pomiarem, wyposażonych w wiele przydatnych funkcji, duży ekran, i przez to dedykowanych osobom z problemami ze wzrokiem.

Krótkie FAQ o ciśnieniomierzach przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących

#1 Co powinien zawierać dobry ciśnieniomierz z funkcją mowy?

Warto, żeby funkcja głosowa składała się z komunikatów z języku polskim. Ponadto przydatnym rozwiązaniem będzie muzyka relaksacyjna oraz dołączony do zestawu zasilacz microUSB. Wyłącznik czasy znajduje się z reguły w standardzie automatycznych ciśnieniomierzy.

#2 Czy ciśnieniomierze z funkcją mowy są tylko naramienne?

W ofercie poszczególnych producentów znajdziemy spokojnie ciśnieniomierze z funkcją głosową, które zakładamy na ramię lub też na nadgarstek. Najczęściej jednak większą grupę stanowią aparaty naramienne.

#3 Czy ciśnieniomierze dla osób z problemami ze wzrokiem są dokładne?

Tego typu aparaty ciśnieniowe nie odbiegają pomiarami od innych ciśnieniomierzy automatycznych, które takiej funkcji nie mają. Ich dokładność odczytów ciśnienia i tętna została najczęściej potwierdzona badaniami klinicznymi.

#4 Jaki wyświetlacz powinien być w dobrym ciśnieniomierzu?

Przede wszystkim ekran ciekłokrystaliczny powinien być duży i czytelny, z podświetlaniem. Jest to niezwykle pomocne w przypadku osób niedowidzących. W połączeniu z funkcją głosową taki aparat spełni oczekiwania zarówno tej grupy (np. osoby starsze), jak i w przypadku osób niewidomych.

#5 Ile kosztuje aparat ciśnieniowy z funkcją mowy?

Automatyczne ciśnieniomierze z funkcją głosową wymagają wyłożenia z reguły powyżej 100 zł, chociaż w niższej cenie również można znaleźć sporo propozycji. Dobry aparat do mierzenia ciśnienia wyróżnia się możliwościami pomiarowymi oraz dostępnymi dodatkowymi funkcjami, przez co jego cena najczęściej przekracza poziom 150 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *