Kontrolowanie ciśnienia krwi jest bardzo ważne, szczególnie u osób z grupy podwyższonego ryzyka (otyłość, nadciśnienie, udary, wylewy w rodzinie, siedzący tryb życia) oraz u tych, którzy ukończyli 40 rok życia. Zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie może bowiem powodować groźne powikłania zdrowotne.

Prawidłowy pomiar ciśnienia krwi

O to zasady prawidłowego mierzenia ciśnienia krwi:

  • Po wcześniejszym 30-minutowym odpoczynku
  • W pozycji siedzącej
  • Ręka leżyu swobodnie na stole, na wysokości serca, łokieć ugięty
  • Ciśnieniomierz nakłada się na nagie ciało, rękaw zatem musi być podwinięty
  • W trakcie pomiaru nie można się ruszać, nie wskazane są także żadne rozmowy

Idealne ciśnienie krwi, u dorosłego człowieka, wynosi 120/80 mmHh, jednak za normę uważa się do 139/89 mmHg.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ciśnieniomierzy do pomiaru ciśnienia, w warunkach domowych: naramienny i nadgarstkowy. W zależności od tego, kto go będzie używał, można sobie dopasować najlepszy. Warto jednak zaznaczyć, że ciśnieniomierze naramienne są zarówno elektroniczne, jak i manualne, a nadgarstkowe tylko elektroniczne.

Ranking ciśnieniomierzy nadgarstkowych 2024

Zalety ciśnieniomierzy nadgarstkowych

Ciśnieniomierze nadgarstkowe zalecane są przede wszystkim osobom starszym oraz otyłym. Ich ogromną zaletą jest to, że są łatwe w użyciu, można je bez problemu szybko nałożyć jedną ręką i obsłużyć. Włączenie następuje bowiem po naciśnięciu dużego, dobrze oznaczonego guzika. Reszta dzieje się automatycznie, więc każdy, nawet nie w pełni sprawny senior, sobie z nim poradzi.

Obecne na rynku są bardzo dokładne, więc ich pomiar jest adekwatny do tego, który wykonałby lekarz w swoim gabinecie, sprzętem naramiennym, manualnym. Ponadto na dużym, czytelnym i często podświetlanym wyświetlaczu, oprócz parametrów pomiaru ciśnienia krwi, ukazuje się również wynik pomiaru tętna. Dodatkowym atutem jest też to, że ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mały i poręczny, więc senior może mieć go zawsze przy sobie, nawet jeśli udaje się do kogoś w odwiedziny.

Jaki ciśnieniomierz nadgarstkowy wybrać?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe nie są drogie, dlatego warto je kupić rodzicom czy dziadkom. Taki praktyczny prezent na pewno ich ucieszy, gdyż będą mogli zadbać o swoje zdrowie, a to pozwoli im  poczuć się bezpiecznie.

Dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę rozmiar bransoletki, którą zakłada się na nadgarstek, tak, aby nie była za luźna lub w przypadku osób z nadwagą czy otyłych – za ciasna.

Duża ilość dostępnych egzemplarzy posiada również wygodne opcje dźwiękowe, które informują o zakończeniu pomiaru i dostępnym na wyświetlaczu wyniku.

Ile trzeba wydać na aparat na nadgarstek?

#1 Tani ciśnieniomierz na nadgarstek do 50 zł

ciśnieniomierz nadgarstkowy Esperanza Vigor
ciśnieniomierz nadgarstkowy Esperanza Vigor

Ze względu na fakt, że wszystkie modele aparatów nadgarstkowych oferowane są w wersji elektronicznej, zatem ich obsługa nie wymaga specjalnego przeszkolenia, a odczyt otrzymamy już w ciągu kilku sekund. Warunkiem jest oczywiście poprawne umiejscowienie mankietu. Co zatem możemy dostać w kwocie do 50 zł? Niewielki ciśnieniomierz z czytelnym wyświetlaczem elektronicznym, posiadający podstawowe funkcje w postaci pomiaru ciśnienia i tętna oraz alerty m.in. objawów arytmii serca. Mankiet możemy regulować, najczęściej w zakresie 13.5-19 cm, do zasilania aparatu będziemy potrzebowali kilku (najczęściej 4) baterii AAA. Pamiętajmy, że ciśnieniomierze nadgarstkowe cechuje większa niedokładność pomiarowa (szczególnie dotyczy to tętna), najczęściej wyniki są zawyżane.

#2 Nieco droższy aparat do 100 zł

W kwocie do 100 zł możemy już znaleźć ciśnieniomierz oferujący podobną dokładność, jednak posiadający nieco więcej przydatnych funkcji, jak chociażby automatyczne pompowanie mankietu (raczej standard w aparatach w ten cenie), wykrywanie niepożądanych ruchów wykonywanych przez ciało podczas badania, co może obniżyć dokładność pomiaru. Przydatnym rozwiązaniem będzie również automatyczne wyłączanie ciśnieniomierza, co obniży zużycie energii, a także pamięć pomiarów z datą i godziną, klasyfikacja WHO poziomu zmierzonego ciśnienia krwi.

Tanie ciśnieniomierze nadgarstkowe – Ranking 2024

Zestawienie na podstawie ceny zakupu.

#3 Co dostanę w cenie do 150 zł

automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy OMRON R2
automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy OMRON R2

Za większą wygodę użytkowania ciśnieniomierza musimy oczywiście zapłacić. W cenie zbliżonej do 150 zł aparaty oferują w standardzie z reguły większy zakres możliwości oraz przydatnych funkcji. Na wygodnym wyświetlaczu otrzymamy w ciągu krótkiej chwili odczyty ciśnienia oraz tętna, z możliwością ich zapisania w pamięci urządzenia. Przy wyborze zwracajmy uwagę na możliwie jak najszerszy zakres regulacji mankietu, dopasowując go do obwodu nadgarstka – dobry będzie aparat z mankietem przystosowanym do rozmiarów od 13,5 do 21,5 cm. Z kolei zakres pomiaru pulsu jest w ciśnieniomierzach nadgarstkowych podobny i wynosi od 40 do 180-200 uderzeń na minutę.

#4 Czy najdroższy ciśnieniomierz oznacza najlepszy?

Sens zakupu drogiego aparatu do mierzenia ciśnienia jest w gruncie rzeczy uzależniony od potencjalnej częstości jego użytkowania – jeżeli jesteśmy osobami chorymi, z przewlekłymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, wówczas na ciśnieniomierzu nie warto oszczędzać. Dobre urządzenie powinno dysponować wieloma przydatnymi funkcjami, które ułatwią nam wykonywanie pomiaru – chociażby technologia odczytująca wartość ciśnienia tylko w przypadku prawidłowego ułożenia nadgarstka. W najlepszych aparatach montowany jest w standardzie czujnik ruchu, minimalizujący błędy pomiarowe. Jaką kwotę musimy tutaj przeznaczyć? Za topowe ciśnieniomierze z mankietem zakładanym na nadgarstek zapłacimy znacznie powyżej 200 zł.

Nadgarstkowe aparaty do mierzenia ciśnienia w rankingu 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych ciśnieniomierzy nadgarstkowych.

Krótkie FAQ o ciśnieniomierzach nadgarstkowych

#1 Czy ciśnieniomierz nadgarstkowy jest dokładny?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe są niezwykle wrażliwe na jakąkolwiek zmianę pozycji ciała. Nawet przy zachowaniu stabilności pomiary ciśnienia krwi wykonywane na nadgarstku są zwykle wyższe i mniej dokładne niż te wykonywane na ramieniu. To dlatego, że tętnice nadgarstka są węższe i znajdują się nie tak głęboko pod skórą, jak w przypadku tych znajdujących się na ramieniu.

#2 Gdzie należy umieścić ciśnieniomierz na nadgarstek?

  1. Należy owinąć mankiet wokół nadgarstka, nie należy go zakładać na odzież.
  2. Mankiet może być owinięty wokół prawego lub lewego nadgarstka.
  3. Ponieważ jednak wartości pomiaru różnią się między prawym i lewym nadgarstkiem, pamiętaj, aby zawsze mierzyć po tej samej stronie.

#3 Czy domowe aparaty zawyżają pomiar ciśnienia?

Należy upewnić się, że zakupiony przez nas ciśnieniomierz dokładnie wykonuje pomiar oraz czy używamy prawidłowej techniki mierzenia ciśnienia. Jeśli domowe odczyty ciśnienia krwi są konsekwentnie wyższe niż te wykonane w gabinecie lekarskim, lekarz powinien poradzić sobie z ciśnieniem krwi na podstawie takich danych. Musimy brać dodatkową poprawkę na typ ciśnieniomierza - odczyty na wersjach nadgarstkowych mogą być jeszcze wyższe niż w porównaniu z naramiennymi.

#4 Jak długo mogą sprawnie działać ciśnieniomierze nadgarstkowe?

Większość producentów oferuje gwarancję produktu na przynajmniej 2 lata. Aparaty na nadgarstek to modele elektroniczne, których żywotność jest ściśle ograniczona. Wsparcie producenta powinno pomóc w wydłużeniu żywotności sprzętu (np. ponowna kalibracja), jak również weryfikowanie pomiarów wykonywanych przez nas z odczytami podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *